Wpływ diety na nasze zapachy
DIETETYCZKA NATURALNIE • dawno temu • 1 komentarzLudzki organizm skonstruowany jest w taki sposób, że wydziela różnego rodzaju zapachy. Dzieje się tak głównie za pośrednictwem gruczołów potowych oraz przewodu pokarmowego. Nasze postępowanie w dużym stopniu wpływa na te zapachy - ich intensywność i rodzaj zależy między innymi od żywności jaką spożywamy.
Z nieprzyjemnymi zapachami przyzwyczailiśmy radzić sobie jednak w iście nowoczesny – objawowy sposób. Czyli najlepiej brzydki zapach przykryć większą ilością ładnego zapachu i po zmartwieniu! Czy na pewno zakrycie problemu jest równoznaczne z jego rozwiązaniem? Rodzaj wydobywających się z naszego ciała zapachów jest ściśle związany z żywnością jaką spożywamy oraz z procesami zachodzącymi w naszych organizmach, które mogą również oznaczać objawy chorobowe.
Źródła powstawania zapachów
Gruczoły potowe
Ogólnie rzecz ujmując mamy dwa rodzaje gruczołów potowych – jedne (zwane ekrynowymi) są odpowiedzialne za termoregulację, a drugie (apokrynowe) zajmują się oczyszczaniem organizmu ze zbędnych i toksycznych substancji, w tym metabolitów, z których część posiada charakterystyczną woń.
Pot apokrynowy zawiera składniki będące również pożywką dla bakterii, co również jest źródłem nieprzyjemnych zapachów. Są to tłuszcze, białka, kwasy organiczne, mocznik, kwas mlekowy i wiele innych. Najlepszą pożywką dla bytujących na naszej skórze bakterii są białka i tłuszcze, stąd ich wysokie spożycie ułatwia i przyśpiesz powstawanie brzydkiego zapachu potu.
Pot pełni w organizmie ważne funkcje – termoregulacyjną oraz oczyszczającą, stąd niezbyt dobrym pomysłem jest pozbycie się uciążliwego pocenia się poprzez zablokowanie jego wydzielania. Jest to może wygodne, ale w długofalowej perspektywie prowadzić może do zaburzeń gospodarki wodnej oraz wzrostu zatoksycznienia tkanek naszego organizmu.
Istnieje parę ściśle powiązanych zapachów wydobywających się z organizmu z określonymi stanami chorobowymi. Najbardziej znanym i charakterystycznym jest zapach acetonu, powstający w wyniku wytwarzania dużej ilości ciał ketonowych przy hiperglikemii w przebiegu cukrzycy. Jest to jednak skrajny objaw występujący przy dużych zaburzeniach stężenia cukru, głównie w cukrzycy insulinozależnej (I typu).
Przewód pokarmowy
Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej czy uciążliwe gazy nie są tematami przyjemnymi. Dotyczą jednak wielu z nas i jeżeli takie niedogodności pojawiają się zbyt często należy rozpocząć poszukiwanie ich przyczyn. Niechciane zapachy powstają w przewodzie pokarmowym często w wyniku zaburzeń jego prawidłowej pracy. Idąc po kolei – brak higieny jamy ustnej może być przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów w wyniku działalności bakterii rozkładających zalegające resztki.
Częściej jednak problem leży głębiej. Przyczyna może pochodzić z dalszych części przewodu pokarmowego, gdzie brzydkie zapachy powodowane mogą być przez niedotrawiony pokarm (braki enzymów trawiennych), stany zapalne lub rozrost nieprawidłowej flory bakteryjnej (przerost drożdżaków i patologicznych bakterii). Wszystko to może mieć swoją przyczynę w nieprawidłowej diecie lub innych szkodliwych czynnikach typu stres czy leki (głównie antybiotyki).
Problemy w prawidłowym funkcjonowaniu jelita cienkiego i grubego prowadzić mogą natomiast do wzdęć i nadmiernych, nieprzyjemnych gazów. Przyczynami mogą być niedomagania takie jak nietolerancje pokarmowe na niektóre składniki diety np. zboża, nabiał czy drożdże, jak również wspomniane już zaburzenia flory bakteryjnej i stany zapalne błony śluzowej jelit.
Dieta a zapachy
Niezdrowa dieta
Nieprzyjemny i intensywny zapach potu będzie towarzyszył osobom jedzącym produkty wysokoprzetworzone, a więc bogate w białko i tłuszcze, ubogie w inne składniki odżywcze, ta w zawierające duże ilości dodanych substancji chemicznych (w tym konserwantów, sztucznych aromatów) oraz soli wzmagającej pocenie.
Wzrost potliwości, co również pociąga za sobą intensywniejszy zapach po dłuższym czasie, powodować mogą niektóre substancje takie jak kofeina zawarta w kawie czy herbacie oraz alkohol – wpływające na przyśpieszenie krążenia i utratę wody.
Produkty mięsne
Dieta bogata w produkty mięsne oraz pochodzenia zwierzęcego zwiększa intensywność wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Zarówno bakterie na skórze jak i te bytujące w przewodzie pokarmowym metabolizując składniki pochodzące z tych produktów wydzielają więcej brzydko pachnących związków niż przykładowo lekkostrawne warzywa.
Zdrowe zapachy
Naturalnie występujące w produktach pochodzenia roślinnego związki siarki, są niestety źródłem zapachu uznawanego przez ludzi za nieprzyjemny. Siarka jest jednak składnikiem przyczyniającym się do wspierania naszego zdrowia. Bogate w siarkę są produkty takie jak: cebula, czosnek, brokuły, kapusta… Ich zapach nie powinien jednak zniechęcać nas do ich spożywania, szczególnie że z jamy ustnej można się go z łatwością pozbyć myjąc zęby, a na ciele z reguły nie jest on intensywny przy normalnym spożyciu.
Warzywa strączkowe
Jeżeli postanowisz zwiększyć ilość nasion roślin strączkowych w diecie, aby ograniczyć lub wyeliminować białko zwierzęce lepiej robić to stopniowo. Produkty takie jak soja, soczewica, cieciorka czy groch są wyjątkowo gęste odżywczo, lecz także ciężkostrawne. Należy powoli wprowadzać je do diety, aby przewód pokarmowy przyzwyczaił się do ich przetwarzania. Zbyt gwałtowny wzrost ilości tych produktów diecie oraz duże spożycie jednorazowo wywołać może wzdęcia i gazy o nieprzyjemnym zapachu.
Przyprawy
Dodawanie ostrych przypraw wpłynie na zwiększenie wydzielania potu, ze względu na ich działanie rozszerzające na gruczoły potowe, stąd lepsze jest używanie łagodnych ziół. Prawidłowe dobieranie przypraw ziołowych do dań oprócz polepszenia smaku wpłynie również na ułatwienie jego trawienia. Takie działanie wpływa na krótsze przebywanie pokarmów w przewodzie pokarmowym, a więc zmniejszenie procesów gnilnych i fermentacyjnych i co za tym idzie zmniejszone wytwarzanie nieprzyjemnych zapachów oraz niwelowanie wzdęć. Klasycznym przykładem jest dodawania kminku czy nasion kopru włoskiego do kapusty oraz kuminu do potraw orientalnych zawierających m.in. ciecierzycę.
Owoce
Najłagodniejszymi i najładniejszymi zapachami spośród spożywanych przez nas produktów odznaczają się owoce. Oczywistym wydaje się więc to, że ich wysokie spożycie przyczyni się do ładniejszego zapachu naszego ciała, gdyż część naturalnych aromatów roślinnych przedostaje się w formie nie zmienionej do potu oraz innych wydzielin.
Również wysoka zawartość błonnika, obecna także w warzywach i innych roślinnych produktach, przyczyni się do pozytywnych zmian. Błonnik ma naturalną zdolność wiązania toksycznych związków, w tym także tych o brzydkim zapachu. Natomiast przyśpieszając perystaltykę minimalizuje zaleganie nie strawionej treści pokarmowej w jelitach i tym samym skraca procesy powstawania nieprzyjemnie pachnących substancji.
Istotne jest jednak nie tylko to co jemy, ale także jak. Jedzenie dużych posiłków w pośpiechu, w długich odstępach czasowych wpłynie na szybsze powstawanie nieprzyjemnej woni. Duża ilość pokarmu zjedzonego jednorazowo przyczyni się utrudnienia procesu trawienia przez co część może nie ulec całkowitemu rozłożeniu i doprowadzić do fermentacji i gnicia skutkującego wiadomymi zapachami[b].
Należy również pamiętać, że na zapachy z naszego ciała wpływają także pozadietetyczne czynniki, takie jak stres, poziom hormonów, przyjmowane leki, choroby.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze